3M™ Clear Wire Pulling Lubricant WLC-QT, 12 Drums
3M™ Clear Wire Pulling Lubricant WLC is a clear water-based gel that acts as an excellent lubricant for pulling electrical and communication cable. This easy to apply gel dries off slowly on cables. The lubricant produces low coefficient of friction to reduce the chance of cable damage from high pulling forces.
Special Price
$25.13
Regular Price
$29.57
| UPC | 51128579220 |
|---|---|
| 3M ID | 7100027021 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Clear Wire Pulling Lubricant is a colorless, water-based gel that acts as an excellent lubricant for pulling communication and electrical cable through conduit. The slow-drying lubricant produces low coefficient of friction to reduce the chance of cable damage from high pulling forces. It is compatible with most jacket types and is non-corrosive to steel, copper and aluminum. The material is non-staining and affords easy spray application and quick cleanup.
- Low coefficient of friction minimizes the chance of cable damage during pulling
- Low solid residue for easier cable replacement. No wax, grease or silicone added
- Industrial lubricant for pulling a variety of cable, including electrical and communications cable
- Check packaging. See Comments in V15 and AG15
- Can be squeezed, pumped or hand-applied directly on cable
- Clear, water-based gel offers quick cleanup. Ideal for applications where cleanliness is a concern
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100027021 |
|---|---|
| Part number | WLC-QT |
| Keywords | 3M, wire-pulling lubricant, 3M wire-pulling lubricant, clear wire-pulling lubricant, 3M Clear Wire Pulling Lubricant WLC, electrical cable lubricant, communication cable lubricant, low coefficient of friction, cable jacket damage, low residue lubricant, wide range of cable types, cable jacket materials, temperature range lubricant, water-based gel, UL Listed, RoHS Compliant, Energy market lubricant, Electrical Construction & Repair, easy to apply gel, slow drying lubricant, cable damage prevention. |
| Global Product Hierarchy | Lubricants > Wire & Cable Lubricants |
| Color Family | Transparent |
| Lubricant Type | Gel |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Temperature Range | 20 - 120 Degrees F (-5 - 49 Degrees C) |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 9.15 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.15 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.149606299 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.061 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 23.241 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.001 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Consumer - Billing Unit | DR |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 90.7795319527647 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.339104601781551 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.2861936588571807 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.15 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1496062992125986 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1487.61 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.037 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.241 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.001 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1348.4294685124803 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.080278334487858 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.434323906286167 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.62992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22096.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.737 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.444 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 59618.73341069517 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 802.4826343529544 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 740.7267454697264 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 34.645669291338585 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 976.976 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 335.988 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 88.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 91.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 324 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 324 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


