3M™ Clear Wire Pulling Lubricant WLC-1, 4 Drums
3M™ Clear Wire Pulling Lubricant WLC is a clear water-based gel that acts as an excellent lubricant for pulling electrical and communication cable. This easy to apply gel dries off slowly on cables. The lubricant produces low coefficient of friction to reduce the chance of cable damage from high pulling forces.
Special Price
$36.98
Regular Price
$43.50
| UPC | 51128579237 |
|---|---|
| 3M ID | 7100027865 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Clear Wire Pulling Lubricant is a colorless, water-based gel that acts as an excellent lubricant for pulling communication and electrical cable through conduit. The slow-drying lubricant produces low coefficient of friction to reduce the chance of cable damage from high pulling forces. It is compatible with most jacket types and is non-corrosive to steel, copper and aluminum. The material is non-staining and affords easy spray application and quick cleanup.
- Low coefficient of friction minimizes the chance of cable damage during pulling
- Low solid residue for easier cable replacement. No wax, grease or silicone added
- Industrial lubricant for pulling a variety of cable, including electrical and communications cable
- Check packaging. See Comments in V15 and AG15
- Can be squeezed, pumped or hand-applied directly on cable
- Clear, water-based gel offers quick cleanup. Ideal for applications where cleanliness is a concern
| 3M ID | 7100027865 |
|---|---|
| Part number | WLC-1 |
| Keywords | 3M, wire-pulling lubricant, 3M wire-pulling lubricant, clear wire-pulling lubricant, 3M Clear Wire Pulling Lubricant WLC, electrical cable lubricant, communication cable lubricant, low coefficient of friction, cable jacket damage, low residue lubricant, wide range of cable types, cable jacket materials, temperature range lubricant, water-based gel, UL Listed, RoHS Compliant, Energy market lubricant, Electrical Construction & Repair, easy to apply gel, slow drying lubricant, cable damage prevention. |
| Global Product Hierarchy | Lubricants > Wire & Cable Lubricants |
| Color Family | Transparent |
| Lubricant Type | Gel |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Temperature Range | 20 - 120 Degrees F (-5 - 49 Degrees C) |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.67007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.669291339 |
| Base - Metric Gross Weight | 4.174 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.482 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Consumer - Billing Unit | DR |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 441.18049456571356 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 9.20209482359679 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 9.20209482359679 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.67007874015748 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.669291338582677 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7229.653 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 4.174 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.482 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.48 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | GALS |
| Consumer - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2164.444466684209 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 38.098083528168694 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 36.80837929438716 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.181102362204726 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.10236220472441 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35468.89 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.281 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.696 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.211 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.411 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.409 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PAIL |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80490.31846095188 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1177.9982101550781 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1104.2513788316148 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.61417322834646 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 35.98425196850393 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.319 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 500.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.184 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.914 M |
| Pallet - Item Quantity | 120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


