3M™ Clear Transfer Tape TPM5, 9 in x 100 yd, 1 Roll/Carton
For premasking or applying prespaced legends wherever a clear transfer tape is desirable. Recommended for use with 3M™ ElectroCut™ Series 1170 Film.
Special Price
$119.98
Regular Price
$141.16
| UPC | 00051138392307 |
|---|---|
| 3M ID | 7010388557 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Provides optimal cutting, weeding, lifting, and transfer features
- Sign-making accessories for use with 3M™ Reflective Sheeting
- Clear transfer tape for premasking or applying prespaced legends wherever a clear transfer tape is desirable
- Solvent free
| 3M ID | 7010388557 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Application | Commerical Signs, Traffic Signs |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 3333.903 G |
| Base - Metric Length Dimension | 91.44 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.228 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 828.729905491307 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.349997972849499 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.999998699272653 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 13580.45 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3175.146 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 828.729905491307 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.349997972849499 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.999998699272653 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13580.45 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3333.903 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3175.146 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91727.99959773148 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 696.9980557653561 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 629.9995742873717 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1503152.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 285.763 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.57 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 90 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


