3M™ Clear Transfer Tape TPM5, 36 in x 100 yd, 1/Carton
For premasking or applying prespaced legends wherever a clear transfer tape is desirable. Recommended for use with 3M™ ElectroCut™ Series 1170 Film.
Special Price
$479.93
Regular Price
$564.62
| UPC | 00051138733803 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064871 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Provides optimal cutting, weeding, lifting, and transfer features
- Sign-making accessories for use with 3M™ Reflective Sheeting
- Clear transfer tape for premasking or applying prespaced legends wherever a clear transfer tape is desirable
- Solvent free
| 3M ID | 7100064871 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Application | Commerical Signs, Traffic Signs |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 100.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 36.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 10.773 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 91.44 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.914 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2892.8916125548785 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 23.750399505176862 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 23.750399505176862 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 47.406 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.773 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2892.8916125548785 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.750399505176862 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.750399505176862 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 39.488188976377955 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 47.406 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 10.773 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.773 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 100.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 604.0665983865646 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 570.0095881242447 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 258.552 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

