3M™ Clear Transfer Tape TPM5, 30 in x 100 yd, 1 Roll/Carton
For premasking or applying prespaced legends wherever a clear transfer tape is desirable. Recommended for use with 3M™ ElectroCut™ Series 1170 Film.
Special Price
$399.94
Regular Price
$470.52
| UPC | 00051135282885 |
|---|---|
| 3M ID | 7000129394 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Provides optimal cutting, weeding, lifting, and transfer features
- Sign-making accessories for use with 3M™ Reflective Sheeting
- Clear transfer tape for premasking or applying prespaced legends wherever a clear transfer tape is desirable
- Solvent free
| 3M ID | 7000129394 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Application | Commerical Signs, Traffic Signs |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 100.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 30.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 9.525 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 91.44 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.762 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2301.14436606826 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 20.99903047310959 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 20.000336425412094 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 37.709 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.072 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2301.14436606826 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.99903047310959 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.000336425412094 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 33.85826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37.709 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 9.525 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.072 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 86.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 659.182163932784 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 600.0100927623628 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 272.16 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 30 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


