3M™ Channel Bonding and Sidelite Adhesive 08641, 47.3 mL Cartridge 6/Case
| UPC | 00051135086414 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119888 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Channel Bonding and Sidelite Adhesive creates a secure bond between glass and other impervious materials such as metal or plastic. This two-part, black epoxy adhesive is rated for bonding both movable and stationary glass into place. This rapidly curing adhesive has a work time of 5 minutes, a clamp time of 1 hour and a cure time of 24 hours under typical environmental conditions. The quick-curing properties of this adhesive is a benefit compared to the hours or even days it often takes for one-part sealers and adhesives. The black color of the adhesive maintains the desired O.E.M. appearance.
Apply this adhesive with a 3M™ Performance Manual Applicator (part number 08190) and 3M™ Static Mixing Nozzle (part number 38191). This comprehensive mixing and application system provides precise placement of adhesive with no waste and more time savings.
PRECAUTIONARY INFORMATION:
Before using this product, please reference Product Label and/or Safety Data Sheet for Health and Safety Information. Note: Laws controlling the acceptable amounts of Volatile Organic Compounds (VOC's) vary by state, and in some cases by locality. For surface preparation and clean-up activities, consult federal, state and local regulations regarding use of products containing VOCs in your area.
Typical Performance Properties:
The following times have been determined with ambient air temperature and substrate temperature @ 70°F (21°C) and are considered typical values.
WORK TIME: 5 minutes
MIX NOZZLE DWELL TIME: 3.5 minutes
HANDLING/CLAMP TIME: 1 hour
CURE TIME: 24 hours
Directions for Use:
Preparation: Clean the side glass channel of dirt, oil, grease and moisture dry thoroughly. When bonding to a metal channel, first remove all rust. For optimum adhesion and corrosion resistance, prime all metal surfaces prior to applying seam sealer(s). If an acid-etch (self-etching) primer is used, a 2K epoxy or urethane primer must be applied before the application of the adhesive.
Clean the window glass of all dirt, oil grease and moisture using glass cleaner. Dry thoroughly.
If repairing a movable glass position the glass properly in the glass run channel and tape in place in the up position. If stationary glass prepare the pinch weld area as necessary, (be sure to pre-fit all parts prior to applying the adhesive).
Insert the cartridge into the applicator gun, remove the cap from the cartridge and dispense a small amount of adhesive until both parts A and B dispense equally.
Attach the mixing nozzle and dispense a small amount of adhesive through the mixing nozzle.
Apply the adhesive to one of the parts and assemble the parts within 3 minutes.
If bonding a moveable glass leave the glass in the up position for 24 hours before using. If bonding a stationary glass fixture in place for 1 hour before using.
CLEAN?UP:
Unmixed material may be cleaned from most surfaces with an appropriate VOC compliant product.
- Epoxy for bonding glass to metal or plastic on vehicles
- Recommended for either stationary or movable glass applications
- Rapidly curing epoxy gets a car ready for the road sooner
- Black color maintains O.E.M. appearance
| 3M ID | 7000119888 |
|---|---|
| Part number | 8641 |
| Keywords | 8641 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 545 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.098425197 |
| Base - Metric Gross Weight | 81.647 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.49 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18000082320608699 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.11996894921314483 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0984251968503935 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.03 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 54.417 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.49 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 309.2743153990245 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3199075637008622 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.719813695278869 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5068.098 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 598.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 326.502 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.174 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 346.1257516302578 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 172.75422864807007 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 78.36 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |


