3M™ Centurion™ Impact Safety Goggles 452 40300-00000-10, Clear Lens, 10 ea/Case
The durable Centurion splash or impact goggle series is reliable protective eyewear, design with distinct "side-to-side" peripheral vision and a large lens opening to accommodate prescription and safety eyewear. Some models available with anti-fog coating.
Special Price
$77.35
Regular Price
$91.00
| UPC | 10078371623873 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127564 |
| Size | Universal |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Impact rated protection These safety glasses meet the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard Indirect vented splash goggle Models with indirect venting are designed to seal close to the face to help protect against splash hazards. Select models include neoprene strap. Anti-fog coating Choose from models with anti-fog coating. Uncoated models also available.
- Models with indirect ventilation provide splash protection
- Over-the-glass coverage accommodates most prescription eyewear
- Direct ventilation system helps reduce the build-up of fog
- Polycarbonate lens absorbs 99.9% of UV rays
- Adjustable elastic strap
- Meets the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard
| 3M ID | 7000127564 |
|---|---|
| Keywords | 70071542552,Protective Eyewear,CSA Z94.3,ANSI Z87.1-2015,CenturionImpact Safety Goggles,CenturionImpact Safety Goggles 452 40300-00000-10,Clear Lens,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Power Distribution,Safety Goggle,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Goggles |
| Anti Fog Lens | No |
| Color Family | Transparent |
| Eyewear Range | Value |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Goggle |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Uncoated |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 40300-00000-10 |
| Product Series | Impact |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Size | Universal |
| Splash Protection | No |
| Strap Material | Rubber |
| Temple Color | Clear |
| Temple Style | Strap |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Centurion™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 7 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.4 |
| Base - Metric Gross Weight | 95.254 G |
| Base - Metric Height Dimension | 81.28 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 177.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 86.36 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 76.16001255624559 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2099991232215833 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.20789591324033957 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1248.039 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 94.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 81.28 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 177.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 86.36 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | LENS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 705.3491095171166 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.8990787477311404 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.0789591324033956 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11558.601 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.315 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.943 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | LENS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83541.5056656885 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 339.51188376471146 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 166.31673059227165 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.369 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 75.44 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | LENS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


