3M™ Center Adapter Assembly 6864/37000(AAD), 5 EA/Case
This product features a proprietary design exhalation valve that increases user comfort by making breathing exhalation easier. The unique valve cover design also enhances the protection of the exhalation valve from debris.
Special Price
$492.24
Regular Price
$579.10
| UPC | 50051131370000 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002178 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This assembly also includes one 3M™ Center Adapter Gasket 6896 and one 3M™ Exhalation Valve 7583. This product is designed to be used with the 3M™ Full Facepiece Respirators 6700, 6800 and 6900.
- This product features a proprietary design exhalation valve that increases user comfort by making breathing exhalation easier
- The unique valve cover design also enhances the protection of the exhalation valve from debris
- Unique cover design protects the exhalation valve from debris
- Assembly includes one 3M Center Adapter Gasket 6896 and one 3M Exhalation Valve 7583
- Designed to be used with the 3M Full Facepiece Respirator models 6700, 6800, and 6900 (sold separately)
| 3M ID | 7000002178 |
|---|---|
| Keywords | 70071093010,Full Facepiece Reusable Respirators 6000 Series,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible Respirator | 6000 Series |
| Eye Protection | No |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Number per Box | 5 |
| Product Number | 6864 |
| Product Series | 6000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | Construction General Manufacturing Heavy Industrial Manufacturing Marine Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 59.194 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.843 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.763 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.573 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.526724250298894 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.13050043147771642 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.09281461237983346 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.8751968503937007 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8751968503937009 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.3751968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 401.921 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 42.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.843 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.763 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.573 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 172.3293446586893 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8000575494689207 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4640730618991673 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.291338582677166 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2823.972 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 362.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 210.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 10.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 106730.52842168676 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 467.37999583194045 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 250.59945342555034 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.75590551181102 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.749 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 113.67 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.34 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2700 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2700 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |
Write Your Own Review


