3M™ Cartridge Roll 341D, CR-ST, 50 X-weight, 1 in x 2 in x 1/4 in, Straight, 100 ea/Case
| UPC | 00051144972197 |
|---|---|
| 3M ID | 7010363835 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cartridge Roll 341D has a closed coat of aluminum oxide abrasive secured with a heat-resistant resin bond. Cartridge rolls fit onto a cartridge roll mandrel (sold separately) and are ideal for accessing small, hard to reach spaces. 3M™ Cartridge Roll 341D is used in metalworking applications.
Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness, and strength, it is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
Heat-resistant resin is a sturdy binding agent that adheres the abrasive to the backing and maintains the stability of the bond even in conditions of high heat or pressure.
Cartridge rolls fit onto a compatible mandrel (sold separately) that attaches to a rotary tool such as a die grinder or drill. Together, the mandrel and cartridge roll enable the user to grind or finish hard-to-reach areas of a workpiece. To ensure correct fit, the center hole diameter of the cartridge roll must be equal to the diameter of the mandrel pilot inserted into the cartridge roll.
- Small size is ideal for sanding and finishing hard-to-reach spaces
- Cloth backing supports heavy sanding yet frays to expose fresh abrasive
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Aluminum oxide abrasive in a closed-coat layer provides fast cut and long life
- Rolls attach to a compatible cartridge roll mandrel (sold separately)
| 3M ID | 7010363835 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Cartridge Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.25 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 mm |
| Color Family | Brown |
| For Use On | Aluminum |
| Grit | 50 |
| Product Color | Brown |
| Product Number | 341D |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 31.2 G |
| Base - Metric Height Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.06878422580168181 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.06878422580168181 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8193.532 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 31.2 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 985.4999040706742 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.450081226013568 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.878422580168181 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16149.45 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3379.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3120.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 577.6111269243793 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 495.246425772109 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 224.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 7200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


