3M™ Cartridge Filter Holder 7586, 20 EA/Case
This holder is designed to be used with the 3M™ Half Facepiece Respirators 7501, 7502 and 7503. It includes two inhalation valves and one exhalation valve.
Special Price
$161.22
Regular Price
$189.67
| UPC | 50051131527565 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002160 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ensure you’re maximising the effective service life of your 3M™ Reusable Respirator with 3M™ Reusable Respirator Cartridge & Filter Connector Assemblies. Replacement filter connector assemblies are quick and easy to replace by a trained user and can help ensure you can keep working. Replacement filter connectors are available for a wide range of 3M™ Reusable Respirators.
- Approved 3M replacement part
- Designed for use with the 3M Half Facepiece Respirators 7501, 7502 and 7503 (sold separately)
- Maintains original performance standards of facepiece
- Includes two inhalation valves and one exhalation valve
- Replaceable part can potentially result in respiratory equipment cost savings
| 3M ID | 7000002160 |
|---|---|
| Keywords | 70071042637,Powered & Supplied Air Respirators,Reusable Respirators,Half Facepiece 7500 Series,Cartridge Filter Holder 7586,System Component,Manufacturing,Safety,Mining & Metallurgy,Woodworking,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible Respirator | 7500 Series |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | No |
| Facepiece Type | Half Facepiece Reusable |
| Maintenance Free | No |
| Number per Box | 20 |
| Product Number | 7586 |
| Product Series | 7500 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | Construction General Manufacturing Heavy Industrial Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 13 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 13 |
| Base - Metric Gross Weight | 127.006 G |
| Base - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2800003007105256 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.25000420531765116 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 13.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 13.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.391 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 113.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1035.245850019259 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.500025231905907 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0000168212706046 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.692913385826772 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16964.64 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 680.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 453.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 160.93745139496065 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 84.00053113768206 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.102 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 336 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


