3M™ Carbon Monoxide Sensor 529-05-22, 1 EA/Case
Replacement carbon monoxide(CO) sensor for the CO monitor used in the 3M™ Portable Compressed Air Filter and Regulator Panel 256-02-00 and 256-02-01 as well as the 3M™ Retrofit (CO) Monitor Kit W-2808.
Special Price
$1,085.02
Regular Price
$1,276.49
| UPC | 00051138720186 |
|---|---|
| 3M ID | 7000131709 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- For use with certain 3M™ air filtration and regulator panels.
- Replacement part.
| 3M ID | 7000131709 |
|---|---|
| Part number | 72018 |
| Keywords | 78812400188,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo Supplied Air Respirators,Carbon Monoxide Sensor 529-05-22,Safety,Mining & Metallurgy,SAR Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 72018 |
| Product Series | Supplied Air |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Supplied Air Respirator Style | MST Portable and Fixed Panels |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.976377953 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.992125984 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.748031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 4.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.101 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.203 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.019 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 23.772226678311625 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.00992080179831949 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.00992080179831949 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.9763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.7480314960629921 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 389.557 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 4.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.101 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.203 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.019 M |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | ASSY |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


