3M™ BX™ Reader Protective Eyewear 11378-00000-20, Grey Lens, Silver Frame, +2.0 Diopter, 20 ea/Case
| UPC | 10078371620506 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127493 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M BX Reader Protective Eyewear features built-in magnifying diopters on the lower lenses to provides eye safety to workers who have difficulty reading small print or seeing small detail work. This protective eyewear comes with an adjustable temple length, lens angle, and nose bridge to allow a more comfortable fit. The ability to customize the safety glasses to the wearer makes them more pleasant to use over extended time periods. The nose bridge has also been cushioned for softness and comfort. The sleek, contoured design offers both an attractive appearance and functional eye protection. The impact-resistant polycarbonate lenses absorb 99.9% UV rays. Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- +2.0 MAGNIFYING: Molded-in magnifying diopters combine eye protection with reading enhancement
- CUSTOM FIT: Adjustable length temples and lens angle allow for a customized fit
- COMFORTABLE: Sleek and contoured with soft, adjustable nose bridge for extended
| 3M ID | 7000127493 |
|---|---|
| Keywords | 70071539608,Protective Eyewear,ANSI Z87.1-2015,BX Reader,Protective Safety Glasses,Protective Eyewear 11378-00000-20 Gray Lens,Silver Frame,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Power Distribution,Safety Readers,Commercial Building,Assembly,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Remediation,Sanding,Welding,Saftey Glasses,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | No |
| Diopter | 2 |
| Eyewear Range | Value |
| Frame Color | Silver/Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Half-frame |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Lens Color | Gray |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Metal Detectable | No |
| Product Number | 11378-00000-20 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Remediation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Military Tactical Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Repair & Operation (MO) Transportation |
| Splash Protection | No |
| Temple Color | Silver and Black |
| Temple Style | Adjustable length |
| Trademark 1 | 3M™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 34.927 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 55.88 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.42328119301908 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07700085431331219 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07209115973445497 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.2 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.433 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 32.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 55.88 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | LENS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 699.4370071417309 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.5201041190353357 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4418231946890994 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.803149606299213 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.519685039370079 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11461.719 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1143.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 654.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | LENS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82748.19699245697 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 282.1916955966433 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 144.18231946890992 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.356 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 65.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 2000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | LENS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


