3M™ Butyl Mastic Tape 2212, 2-1/2 in x 24 in, 1 roll/Case, Black, 50 rolls/Case
3M™ Butyl Mastic Tape 2212 is a high tack, self fusing butyl rubber mastic ideal for making water and humidity resistant seals. Butyl Mastic Tape 2212 may be overwrapped with vinyl tape to create a reliable weatherproof seal around cable connections and other weather sensitive devices. Meets the requirements of RoHS 2002/95/EC.
Special Price
$6.00
Regular Price
$7.06
| UPC | 00051128591369 |
|---|---|
| 3M ID | 7000133439 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Butyl Mastic Tape 2212 is a high tack, self fusing butyl rubber mastic ideal for making water and humidity resistant seals. Butyl Mastic Tape 2212 may be overwrapped with vinyl tape to create a reliable weatherproof seal around cable connections and other weather sensitive devices. It maintains its tack and flexibility to temperatures as low as 0°F ( 18°C), ensuring a high quality seal over a wide range of temperatures.
- Self-fusing , pre-cut pad insulates, and seals out moisture
- Black color
- Maintains tack and flexibility in temperatures as low as 0°F (-18°C)
- RoHS 2002/95/EU Compliant
| 3M ID | 7000133439 |
|---|---|
| Part number | 2212-2.5X24IN |
| Keywords | 3M, Butyl Mastic Tape, 3M Butyl Mastic Tape 2212, self-fusing butyl rubber, water-resistant seals, humidity-resistant seals, weatherproof seal, cable connections, weather sensitive devices, RoHS compliant, high tack tape, flexible tape, moisture seal, black mastic tape, vinyl tape overwrap, temperature resistant, manufacturing solutions, energy sector, commercial applications, butyl rubber tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Tape Pads |
| Backing (Carrier) Material | Butyl Mastic |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 60.0 Month |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 720 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 5 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 146.374 G |
| Base - Metric Height Dimension | 38.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 22.517761570956214 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3226994316504927 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3099699406319379 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.369 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 140.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 38.1 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 684.3311285047766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.750722680806998 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.498497031596894 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11214.178 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.598 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.03 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2056.912906184908 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1859.8196437916272 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 843.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


