3M™ Buckle FF-400-01, 30 EA/Case
Six head harness buckles for use on the 3M™ Ultimate FX Full Facepiece Reusable Respirators FF-401, 402 and 403.
Special Price
$106.90
Regular Price
$125.76
| UPC | 50051135894731 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052734 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Replacement headstrap buckles are available for some 3M Reusable Full Face Masks and can be fitted by the user or a service centre, if the original buckles become lost or damaged.
- Replacement part to use with 3M Ultimate FX Full Facepiece Reusable Respirators FF-401, FF-402, and FF-403 (sold separately)
- Includes six head harness buckles
- Pack includes six head harness buckles
- Made of durable plastic
- Replaceable part can potentially result in respiratory equipment cost savings
| 3M ID | 7000052734 |
|---|---|
| Keywords | 70071516846,Reusable Respirators,Ultimate FX Full Facepiece FF-400 Series,Buckle FF-400-01,Accessory,Health Care,Safety,Mining & Metallurgy,Facility Sanitation,Food Processing,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible Respirator | FF-800 Series |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Maintenance Free | No |
| Material | Plastic |
| Product Number | FF-400-01 |
| Product Series | FF-400 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | Facility Sanitation Food Processing Food Safety Marine |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 7.317 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.52067655316413 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.016131223724067494 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.015300080995630504 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 172.403 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6.94 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.210552421104843 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09193276333109394 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.09180048597378303 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.7480314960629921 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 429.514 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 41.64 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.178 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.019 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.127 M |
| Consumer - Item Quantity | 6 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 315.61938123876246 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.4839146654958063 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4590024298689151 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5172.075 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 219.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 208.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.127 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.181 M |
| Shipper - Item Quantity | 30 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 30 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 147.70971566386797 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 110.16058316853963 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 49.968 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 7200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


