3M™ Brushable Seam Sealer 08656, 1 Quart, 946 mL, 6/Case
3M™ Brushable Seam Sealer is ideal for recreating the appearance of OEM brush seals in collision repair. This multi-purpose, fast-drying sealer is designed for brush application to exterior overlap joints such as those on auto bulkheads or floor pans. The sealer is formulated for a flexible, workable seam that holds brush marks for an authentic, like-new appearance.
Special Price
$66.59
Regular Price
$78.35
| UPC | 00051135086568 |
|---|---|
| 3M ID | 7000136688 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Brushable Seam Sealer is ideal for recreating the appearance of OEM brush seals in collision repair. This multi-purpose, fast-drying sealer is designed for brush application to exterior overlap joints on auto bulkheads, floor pans, and more. The sealer is formulated for a flexible, workable seam that holds brush marks for an authentic, like-new appearance. Permanent flexability, factory-quality results, and fast 15 minute drying time make 3M™ Brushable Seam Sealer an excellent choice for bonding any automotive overlap joint.
- SEALS JOINTS: Formulated for sealing overlap joints in collision repair
- HOLDS BRUSH MARKS: Allows you to easily replicate OEM brushed-look seals
- DRIES QUICKLY: Will not flow or run, helping ensure a top quality job and reduced cleanup
- REMAINS FLEXIBLE: Stays flexible after curing and is fully paintable
- SPECIALLY FORMULATED: Recreates an authentic, like-new appearance
| 3M ID | 7000136688 |
|---|---|
| Part number | 8656 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.85 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.24 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.24015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.076 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 123.19 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 107.696 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 107.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 87.20293031137243 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.3721739411092826 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.2509196969076 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.85 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.24 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.24015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.429 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.021 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 123.19 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 107.696 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 107.7 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 762.396485422892 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.209691468134704 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.5055181814456 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.669291338582677 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12493.44 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.899 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.126 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.144 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.36 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.241 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1413.1631006050652 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1229.0021545115496 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 557.466 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 546 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 546 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 91 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |
Write Your Own Review


