3M™ Brow Guard Eyewear, 47101H1-VDC, Black/Green, Gray Lens, 5/case
Special Price
$13.54
Regular Price
$15.93
| UPC | 00638060279601 |
|---|---|
| 3M ID | 7100199316 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Part of our Performance Eyewear Series, the 3M™ Brow Guard eyewear delivers excellent protection in a modern profile. Equipped with a large lens and built in brow guard, these safety glasses offer extended protection from dirt and debris while soft touch comfort features help keep you focused throughout your day. Designed with sports styling in mind, the 3M™ Brow Guard gives you essential protection without compromising your style.
- Durable Lenses Help Provide Limited Protection From Light To Moderate Impact Hazards
- Lightweight, Durable Design For Comfort And Lasting Wear
- Brow Guard Helps Keep Sweat And Debris Out Of Your Eyes
- Compatible With Many Types Of Additional Personal Protection Equipment (Ppe)
- Soft Touch Nose Pads And Earpiece Enhance Comfort
- Contoured Wrap Around Design Provides Extended Eye Protection And Unobstructed View
- Anti Fog, Scratch Resistant Lens Helps Keep Vision Clear
- Impact-resistant lens blocks 99.9% of UV rays
- Meets the requirements of ANSI Z87.1, CSA Z94.3 and AS/NZS 1337
- Gray Lenses Help Reduce Sunlight And Are Popular For Outdoor Use
- Contains: 1 Pair of Safety Glasses
| 3M ID | 7100199316 |
|---|---|
| Keywords | eye protection, protection for eyes, eye safety, eye protective gear, safety glasses |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Color Family | Black |
| Material | Polycarbonate |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 53.887 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.985 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 128.56250515650638 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.11880049922356498 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07279884359606843 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2106.762 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 33.021 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.985 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 959.7930416333273 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.378998063834275 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.36399421798034215 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15728.19 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 625.503 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 165.105 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 43.34 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.875 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78293.46367354153 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 138.99925168494346 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 23.296247245076014 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.78740157480315 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.283 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 10.567 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.036 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


