3M™ Breathing Tube W-5114/07031(AAD), 1 EA/Case
3M™ Powered & Supplied Air Breathing Tubes are part of a NIOSH-approved respiratory system
Special Price
$111.35
Regular Price
$131.00
| UPC | 00051131070318 |
|---|---|
| 3M ID | 7000005372 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M Versaflo BT-30 Breathing Tube connects any Versaflo Head top to any Versaflo air source. All BT-Series breathing tubes feature the innovative 3M Quick Release Swivel (QRS) connection for maximum comfort and ease of use. It features a flexible helix that adjusts to the appropriate length for the individual wearer. Recommended application includes assembly, facility maintenance, grinding, machine operations, painting and sanding.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000005372 |
|---|---|
| Keywords | 78800751873,Powered & Supplied Air Respirators,Hoods H-Series,Breathing Tube W-5114,07031,Mining,Oil & Gas,Safety,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Breathing Tubes,Personal Safety,Vinyl,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Headgear Type | Tight Fitting |
| Material | Vinyl |
| Product Color | Gray |
| Product Number | W-5114 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Marine |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.015748031 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.732283465 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.73228346 |
| Base - Metric Gross Weight | 355.6 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.9 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 29.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 183.2328231585597 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7839638043294247 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7630198894218613 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.7322834645669292 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.73228346456693 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3002.648 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 346.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.9 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 29.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

