3M™ Breathing Tube W-3188 1 EA/Case
3M™ Powered & Supplied Air Breathing Tubes are part of a NIOSH-approved respiratory system
Special Price
$94.34
Regular Price
$110.99
| UPC | 00051138193126 |
|---|---|
| 3M ID | 7010319407 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M Versaflo BT-30 Breathing Tube connects any Versaflo Head top to any Versaflo air source. All BT-Series breathing tubes feature the innovative 3M Quick Release Swivel (QRS) connection for maximum comfort and ease of use. It features a flexible helix that adjusts to the appropriate length for the individual wearer. Recommended application includes assembly, facility maintenance, grinding, machine operations, painting and sanding.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010319407 |
|---|---|
| Keywords | 78806025173,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo Supplied Air Respirators,Breathing Tube W-3188,Safety,Mining & Metallurgy,Breathing Tubes,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Headgear Type | Tight Fitting |
| Product Color | Gray |
| Product Number | W-3188 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.161811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 12 |
| Base - Metric Gross Weight | 246.754 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.951 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 111.53382936687133 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5439994504316729 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5239991140062608 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1618110236220471 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1827.712 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 237.682 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.951 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


