3M™ Breathing Tube BE-324
3M™ Powered & Supplied Air Breathing Tubes are part of a NIOSH-approved respiratory system
Special Price
$66.62
Regular Price
$78.38
| UPC | 00051131170698 |
|---|---|
| 3M ID | 7100009877 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M Versaflo BT-30 Breathing Tube connects any Versaflo Head top to any Versaflo air source. All BT-Series breathing tubes feature the innovative 3M Quick Release Swivel (QRS) connection for maximum comfort and ease of use. It features a flexible helix that adjusts to the appropriate length for the individual wearer. Recommended application includes assembly, facility maintenance, grinding, machine operations, painting and sanding.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100009877 |
|---|---|
| Keywords | 70071533007,Powered & Supplied Air Respirators,Breathe EasyBelt-Mounted Powered Air Purifying Respirators,Breathing Tube BE-324,Safety,Mining & Metallurgy,Breathing Tubes,Vinyl,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Headgear Type | Loose Fitting |
| Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Product Number | BE-324 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 15 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.125984252 |
| Base - Customary Width Dimension | 14.13385827 |
| Base - Metric Gross Weight | 396.893 G |
| Base - Metric Height Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.9 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 450.7254014508029 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8749992862534262 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8320003266368876 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 15.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.125984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.133858267716535 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7386.066 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 377.389 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 38.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 35.9 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


