3M™ Breathing Room Assembly 7916-5, Replacement Part 5 EA/Case
Use as a replacement part for 3M™ Full Facepieces 7000 Series. Does not include 3M™ Speaking Diaphragm Kit 7895.
Special Price
$259.10
Regular Price
$304.82
| UPC | 50051138215632 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126023 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Approved 3M replacement part
- Designed for 3M Full Facepieces 7800 Series (sold separately)
- Replacement part can extend service life of facepiece
- Use can potentially result in respiratory equipment cost savings
- Assembly maintains original service performance of facepiece
| 3M ID | 7000126023 |
|---|---|
| Keywords | 70070314284,Reusable Respirators,Full Facepiece 7000 Series,Breathing Room Assembly 7916-5,Replacement Part,Safety,Mining & Metallurgy,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | No |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Maintenance Free | No |
| Product Number | 7916-5 |
| Product Series | 7000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 45.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 45.00000732284929 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10008986703193443 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.10008986703193443 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 737.418 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 45.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 38.1 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RESP |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 293.0881944441054 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6600640129815235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5004493351596722 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.4 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4802.855 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 299.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 227.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.716 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.702 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RESP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 196.21141334454106 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 126.11323246023737 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 57.204 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RESP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 36 |
Write Your Own Review


