3M™ Breathe Easy™ Turbo Replacement Motor Blower Assembly and Filter Carrier 022-45-00R01, 1 EA/Case
This assembly is a replacement part for the 3M™ Turbo Unit used on 3M™ Breathe Easy™ Systems. Includes the cable assembly and blower unit kit.
Special Price
$454.42
Regular Price
$534.61
| UPC | 00051138663117 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126308 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- This assembly is a replacement part for the 3M™ Turbo Unit used on 3M™ Breathe Easy™ Systems.
- Includes the cable assembly and blower unit kit.
| 3M ID | 7000126308 |
|---|---|
| Keywords | 70070844116,Powered & Supplied Air Respirators,Breathe EasyBelt-Mounted Powered Air Purifying Respirators,Breathe EasyTurbo Replacement Motor Blower Assembly & Filter Carrier 022-45-00R01,Safety,Mining & Metallurgy,PAPR Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 022-45-00R01 |
| Product Series | Breathe Easy |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Breathe Easy™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 310.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 264.24867810365544 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6840943995596751 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.460986590228579 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4330.26 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 209.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 264.24867810365544 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6840943995596751 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.460986590228579 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4330.26 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 310.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 209.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 207.23452645378492 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 116.16817981307754 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 52.693 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 252 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


