3M™ Breathe Easy™ High Efficiency P3 Particulate Cartridge 450-00-01R12 12 EA/Case
3M™ Breathe Easy™ PAPR Cartridges are designed for use with 3M™ Breathe Easy™ Powered Air Purifiying Respirator (PAPR) Systems. These cartridges are NIOSH-approved, offering protection against a variety of particulates, depending on the product selected.
Special Price
$356.74
Regular Price
$419.69
| UPC | 50051138720006 |
|---|---|
| 3M ID | 7000131700 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Powered Air Purifying Respirators (PAPR) are motorized systems powered by a battery pack that draw air through a filter or cartridge to provide respiratory protection to the wearer.
- For use with 3M™ Breathe Easy™ Powered Air Purifiying Respirator (PAPR) Systems
- NIOSH-approved
| 3M ID | 7000131700 |
|---|---|
| Keywords | 78812400006,Powered & Supplied Air Respirators,Breathe EasyBelt-Mounted Powered Air Purifying Respirators,Breathe EasyHigh Efficiency P3 Particulate Cartridge 450-00-01R12 1,Safety,Mining & Metallurgy,Filters & Cartridges,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Cartridges & Filters |
| Color Family | Black |
| Compatible Respirator | Breathe Easy |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta |
| Product Color | Black |
| Product Number | 450-00-01R12 |
| Product Series | Breathe Easy |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Mining Oil & Gas |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Breathe Easy™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 2.716535433 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.448818898 |
| Base - Customary Width Dimension | 10.35433071 |
| Base - Metric Gross Weight | 328.2 G |
| Base - Metric Height Dimension | 6.9 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.3 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 26.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 125.13596090184306 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7235571444907682 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7235571444907682 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.716535433070866 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.448818897637795 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.354330708661417 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2050.611 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 328.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 6.9 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 26.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 590.7086833858707 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.478894497277368 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.894228577963073 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9679.981 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1578.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1312.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 425.4921660168137 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 312.57580457096316 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 141.782 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


