3M™ Black Super Weatherstrip and Gasket Adhesive, 08008, 5 fl oz, 6 per case
Special Price
$9.72
Regular Price
$11.44
| UPC | 00051135080085 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045523 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Black Super Weatherstrip and Gasket Adhesive is designed specifically to bond rubber gaskets and weatherstripping to metal surfaces. This flexible, high-strength adhesive helps ensure a tight waterproof seal on car doors, trunks, sun roofs and more. It cures fast and works right out of the tube, holding rubber weatherstripping in place and resisting heat, vibration, oils and detergents.
- BONDS weatherstripping, headliners, gaskets and more
- FORMS FLEXIBLE, waterproof bond that resists vibration
- EASY TO BRUSH and spread right from the tube, saving time
- RESISTS oils, solvents, detergents and temperature changes for permanent repairs
- BONDS to a range of surfaces including vinyl, metal, fabrics and rubber
| 3M ID | 7000045523 |
|---|---|
| Part number | 8008 |
| Keywords | Weatherstrip Adhesive, flexible adhesive |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.561811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 8 |
| Base - Metric Gross Weight | 170.551 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.967 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.98897911181649 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.37600059277893055 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2975865753650133 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5618110236220473 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 409.496 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 134.983 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.967 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 279.2588104861249 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.5000420531765117 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.78551945219008 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4576.232 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1134.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 809.898 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.106 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.251 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.172 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 734.1393330756423 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 499.9444765792687 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 226.771 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review

