3M™ Black Super Weatherstrip Adhesive, 33602, 30.0 mL, 12 tubes per case
Special Price
$5.69
Regular Price
$6.70
| UPC | 00051131336025 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328091 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Black Super Weatherstrip Adhesive is designed specifically to bond rubber gaskets and weatherstripping to metal surfaces. This flexible, high-strength adhesive helps ensure a tight waterproof seal on car doors, trunks, sun roofs and more. It cures fast and works right out of the tube, holding rubber weatherstripping in place and resisting heat, vibration, oils and detergents.
- Forms flexible, waterproof bond that resists vibration
- Easy to brush and spread right from the tube, saving time
- Resists oils, solvents, detergents and temperature changes for permanent repairs
- Bonds to a range of surfaces including vinyl, metal, fabrics and rubber
- Durable and long-lasting formula
| 3M ID | 7010328091 |
|---|---|
| Part number | 33602 |
| Keywords | Weatherstrip Adhesive, flexible adhesive |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 43.091 G |
| Base - Metric Height Dimension | 171.45 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 79.38 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 21.11421545677737 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0949993933980856 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06283394934531196 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.346 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 28.501 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 171.45 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 79.38 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 184.10106898953956 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2109992061815325 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7540073921437435 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.57992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.459842519685039 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.7598425196850394 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3016.876 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 549.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 342.012 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.253 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.408 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.55 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86244.3205201371 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 453.9979365173184 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 263.90214632578585 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.77992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1413291.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 119.704 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 108.661 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 350 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 70 |
Write Your Own Review


