3M™ Black Masking Tape 2510, Black, 48 mm x 55 m, 5.6 mil, 24 Roll/Case
| UPC | 00021200229015 |
|---|---|
| 3M ID | 7100010115 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Masking, Bundling and Sealing Excellence
3M™ Sealer Tape 2510 is designed for general purpose masking applications, bundling and sealing applications. It is an ideal choice for paint masking when a black tape is desired, as it can withstand a paint bake cycle of 200°F/93°C for up to 30 minutes. This tape features a medium thickness crepe paper backing coated with a natural rubber adhesive that provides instant adhesion to a variety of surfaces to resist bleed through. It enables an easy to use and controlled unwind. These features allow for good, clean paint lines, while the rubber adhesive ensures good holding power that helps resist lifting or curling. 3M™ Sealer Tape 2510 is conformable to maintain its integrity when formed around irregular surfaces or corners.
Recommended Applications
Holding and bundling applications for a wide variety of materials where a strong paper backing is needed General paint masking, particularly in applications where a black tape is needed Paint masking applications up to 200°F/93°C for up to 30 minutes General use applications where crepe paper backed tapes excel
Sealing and wrapping applications where a pressure sensitive tape is needed
What is Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes from 3M adhere well, resist solvents or water from the paint, and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, can conform to curved and irregular surfaces. The tape hand tears for tool-free application.
- Medium weight crepe paper backing provides good, clean paint lines
- Will withstand a bake cycle of 200°F/93°C for up to 30 minutes
- Good holding power to help resist lifting or curling
- Provides easy to use, controlled unwind
- Crepe paper backing provides good strength and retains integrity when conforming to irregular surfaces and around corners
- Natural rubber adhesive bonds to a variety of surfaces and provides good instant adhesion
- Available in black
| 3M ID | 7100010115 |
|---|---|
| Part number | 2510 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 2510 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 349.25 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 54.01711984526331 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.769964450680685 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6834330127731205 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 885.182 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 310.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 263.40044806073865 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.467006356389989 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 4.100598076638723 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.417322834645669 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.803149606299213 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.803149606299213 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4316.36 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1860.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 29.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 6 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1296.4100829776462 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.47914681633644 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.40239230655489 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.047244094488189 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.472440944881889 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.275590551181102 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21244.355 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8382.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7440.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 75425.34770108911 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 921.5322559327883 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 787.3148307146348 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.236 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 357.12 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


