3M™ Bioderived Multi-Purpose Double Coated Tape 991-100P, Clear, 54 in x 30 yd, 1 Roll/Case, Sample
3M™ Bioderived Multi-Purpose Double Coated Tape with Double Liner 991-100P is a multi-purpose adhesive featuring a plant-based, renewable raw material source for the adhesive. This adhesive comes in 100 microns double coated tape format. It is excellent for permanently bonding higher surface energy metal and plastic substrates like steel, aluminum, ABS and polycarbonate.
Special Price
$873.00
Regular Price
$1,027.06
| 3M ID | 7100223369 |
|---|---|
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Bioderived acrylic adhesive for multi-purpose bonding applications
- Designed for electronics, appliance, nameplate, automotive and general industrial applications
- High bioderived content to support customers’ sustainability goals
- 100 microns double coated tape
| 3M ID | 7100223369 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 30.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 54.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 8894.946 G |
| Base - Metric Length Dimension | 27.432 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.371 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4138.276081670274 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 19.60999917172328 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 16.4599990956638 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 67814.195 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7466.13 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4138.276386788994 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.60999917172328 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.4599990956638 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.43779527559055 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 58.1248031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.43779527559055 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 67814.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8894.946 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7466.13 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.432 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 147.637 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 127234.50643751681 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 540.9989590433366 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 411.49942623593955 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.06968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 62.5 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.25 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2.085 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 186.653 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.557 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 158.75 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 109.855 CM |
| Pallet - Item Quantity | 25 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 25 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review


