3M™ Battery Pack BP-17IS, NiCd, Intrinsically Safe 1 EA/Case
3M™ PAPR Batteries are for use with certain 3M™ Powered Air Purifying Respirators
Special Price
$497.97
Regular Price
$585.85
| UPC | 00051131917231 |
|---|---|
| 3M ID | 7100010621 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR-632 is a lightweight, high capacity, lithium-ion battery pack for TR-600 series PAPRs. It charges quickly and features a charge level indicator. When equipped with a new high capacity battery (TR 632) and new filter, the TR-600 PAPR assembly has a run time of 8-18 hours. PAPR runtime will vary based on battery age, filter loading, filter or cartridge selection, and user selected air flow setting. Under equivalent conditions, the TR-632 high capacity battery provides extended PAPR run time when compared to the TR-630 standard capacity battery. The TR-632 will charge in less than 4 hours.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100010621 |
|---|---|
| Keywords | 70071094828,Powered & Supplied Air Respirators,PowerflowFace-Mounted Power Air Purifying Respirators,Battery Pack BP-17IS,NiCd,Intrinsically Safe,Safety,Mining & Metallurgy,Batteries,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Number | BP-17IS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Mining Oil & Gas |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.732283465 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.267716535 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.874015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 845.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.3 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 44.57174268679246 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.8629061154622155 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.8430645118655766 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.7322834645669292 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.267716535433071 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.874015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 730.4 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 836.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


