3M™ Battery Charger 521-01-43R01, Standard 1 EA/Case
Charge your 3M™ Powered Air Respirators with Battery Chargers for 3M™ Powered Air Respirators.
Special Price
$137.46
Regular Price
$161.72
| UPC | 00051138728342 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126390 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR-644N Battery Charger Kit is a complete 4-station battery charger for TR-600 Series Powered Air Purifying Respirators (PAPR). It consists of a TR-944 Power Supply and four TR-640 Cradles.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000126390 |
|---|---|
| Keywords | 70070889244,Powered & Supplied Air Respirators,PowerflowFace-Mounted Power Air Purifying Respirators,Battery Charger 521-01-43R01,Standard,Safety,Mining & Metallurgy,Battery Chargers,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Product Number | 521-01-43R01 |
| Product Series | Powerflow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 201.8 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 43.138905175448144 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.44489284508908294 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.29806497847395447 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 706.92 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 135.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 43.138905175448144 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.44489284508908294 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.29806497847395447 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.3622047244094486 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.3858267716535435 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 706.92 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 201.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 135.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 6.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 13.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 890.6675392269054 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 572.5823827239423 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 259.719 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1921 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1921 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1921 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 17 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 113 |
Write Your Own Review


