3M™ Basic Duct Tape 1055, 1.88 in x 55 yd (47.7 mm x 50.2 m), 24 rolls/case
Make quick fixes on the fly with 3M™ Basic Duct Tape. An essential for every home, school and office, this handy tape is great for light duty or temporary repairs, bundling cords and so much more. There's no need to fuss with scissors simply hand tear your desired amount and the duct tape easily conforms to your surface. Don't let a little mishap slow you down–reach for 3M™ Basic Duct Tape for a reliable solution in a snap.
Special Price
$4.94
Regular Price
$5.81
| UPC | 00051141949147 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064459 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Make quick fixes on the fly with 3M™ Basic Duct Tape. An essential for every home, school and office, this handy tape is great for light duty or temporary repairs, bundling cords and so much more. There's no need to fuss with scissors simply hand tear your desired amount and the duct tape easily conforms to your surface. Don't let a little mishap slow you down–reach for 3M™ Basic Duct Tape for a reliable solution in a snap.
- Light-duty tape with strong adhesive creates a secure bond for temporary repairs
- Great for bundling, taping cords, patching, reinforcing and more
- Suitable for temporary repairs
- Great strength for durability
- Tears vertically and horizontally for versatile application
- Flexible design stretches and conforms with ease
- Adheres to multiple surfaces
- Ideal for use indoors
- Backed by the power of 3M Science
- Color: Gray
- Size: 1.88 in x 55 yd
| 3M ID | 7100064459 |
|---|---|
| Keywords | duct tape, duck tape, tough duct tape, clear duct tape, white duct tape, patterned duct tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Series | 1055 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.88976378 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.842519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.842519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 321.6 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.3 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 44.31495477164183 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7090066351865663 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7090066351865663 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.889763779527559 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.84251968503937 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.84251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 726.192 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 321.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1298.3411793595242 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.70003318177508 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.016159244477592 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.62992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21276.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8028.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7718.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1097.9020656806904 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1020.9695546686555 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 463.104 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


