3M™ Bare-Metal Seam Sealer 58310, Beige, 600 mL DMS Cartridge 4/Case
| UPC | 00076308583101 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120138 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Bare-Metal Seam Sealer forms a durable seal to overlapping sheet metal with no shrinkage, cracking or outgassing – and lets you apply it efficiently and cost-effectively. The heavy-bodied sealer is formulated specifically to adhere consistently to properly prepared bare metal, such as steel or aluminum enclosures, in collision repair. It is non-sagging and non-flowing, making it easy to apply and tool to shape, for the most effective seal and to recreate the OEM seal appearance. It also contains chemical corrosion inhibitors to help prevent rust. This sealer cures in as little as 15 minutes for efficient shop time, and is fully paintable using any automotive paint system. Its neutral beige color can make painting easier and require fewer coats vs. a darker-colored sealer.
That's Also Easy to UseThis sealer dispenses from a dual-syringe cartridge – it accurately self-mixes to deliver the strength and adhesion of a two-part epoxy system without the added time and guesswork of mixing. You get the right mix ratio for individual jobs, and consistent strength and cure speed every time. 3M™ Bare-Metal Seam Sealer can be caulked with 3M™ OEM Seam Sealer Tips including 08201, 08202, 08203, 08204 and 08205. It can also be used effectively on primed or painted metal surfaces.
- Two-part epoxy - Sealer forms a tough, flexible seal for bare metal joints
- No shrinking, cracking, or outgassing
- Non-sagging for clean, efficient tooling in vertical and horizontal seams
- Cures in as little as 15 minutes for efficient shop time
- Neutral beige color can reduce painting material and time
| 3M ID | 7000120138 |
|---|---|
| Part number | 58310 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Beige |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.004 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 91.88973692908016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.213441112336171 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.2002133766050784 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1505.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.998 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 819.670930680444 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.349804539260658 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.798648883798464 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.346456692913385 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.086614173228346 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13.432 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 4.241 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.991 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.212 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.352 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.18 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 890.6675392269054 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 791.8783995418618 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 359.19 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


