3M™ Bare-Metal Seam Sealer 08310, Beige, 200 mL Cartridge 6/Case
3M™ Bare Metal Seam Sealer is a tough, flexible sealing material formulated for sealing bare metal joints, such as steel or aluminum, as well as primed or painted metal in collision repair. Two part, self mixing epoxy sealer can be easily caulked, tooled or brushed into seams and cures in as little as 15 minutes. It features a neutral beige color.
Special Price
$51.35
Regular Price
$60.42
| UPC | 00051135083109 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119690 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Bare Metal Seam Sealer 08310 is a tough, flexible sealing material formulated for sealing bare metal joints, such as steel or aluminum. This heavy-bodies, self-mixing 2-part epoxy sealer can be easily caulked, tooled, or brushed into both vertical and horizontal seams. Curing in as little as 15 minutes, it leaves permanently felxible bonds that prevent shrinking, cranking, and outgassing, making 3M™ Bare Metal Seam Sealer 08310 a great choice for automotive collision repair.
- TWO-PART EPOXY: Sealer forms a tough, flexible seal for bare metal joints
- SPECIALLY FORMULATED: No shrinking, cracking or outgassing
- HEAVY-BODY FORMULA: Non-sagging for clean, efficient tooling in vertical and horizontal seams
- FAST-SETTING: Cures in as little as 15 minutes for efficient shop time
- NEUTRAL BEIGE: Color can reduce painting material and time
| 3M ID | 7000119690 |
|---|---|
| Part number | 8310 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Beige |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 368.77 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 91.88973692908016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8129986842591731 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5269048066218575 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1505.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 239.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 622.1700238676068 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.500533441512696 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.1614288397311445 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10195.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.495 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.434 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 734.1393330756423 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 404.6628914855865 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 183.552 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


