3M™ Banded Hearing Protector, 90537H1-DC, 6/case
Special Price
$6.21
Regular Price
$7.30
| UPC | 00080529905376 |
|---|---|
| 3M ID | 7100155182 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Lightweight and convenient, the 3M™ Banded Style Hearing Protector is comfortable and helps reduce your exposure to hazardous noise. The banded style is lightweight and low profile, making these earplugs popular for use with a hard hat and additional safety gear. The soft, flexible foam conforms to your ear canal, providing a personalized fit that helps protect your ears from potentially damaging sound. Whether you're building a deck or working in a demolition zone, protect yourself and your crew with 3M™ Banded Style Hearing Protectors. Noise Reduction Rating (NRR) 28dB.
- Pliable foam ear tips conform to the shape of your ear canal to help block out hazardous noise
- Soft, smooth ear tips enhance comfort
- Attached band rests around your neck when not in use
- Ear tips are removable and replaceable – 3M style 90538
- Easy to insert and remove
- Highly visible color for easy location on a busy jobsite
- Great for use with additional Personal Protection Equipment (PPE)
- Noise Reduction Rating (NRR) of 28 dB*
- Pivoting tips that move with the wearer to help provide consistent protection
- Helps protect against hazardous noises that are at 85 dB and above
- *CAUTION: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations
| 3M ID | 7100155182 |
|---|---|
| Keywords | Hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | One Size Fits Most |
| Earplug Shape | Cone |
| Hearing Protection Style | In-Ear |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 22.68 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 35.999981448781796 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.050000841063530234 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.01989892378480705 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 589.934 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.026 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 511.9600436051266 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.7749998087489876 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.1193935427088423 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8389.522 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 351.534 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 54.156 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.097 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79269.84357905724 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 140.99884440296032 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 14.327842419395195 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.2992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.299 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 6.499 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.049 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


