3M™ Band Clamp 7914, 5 EA/Case
Use as a replacement part for 3M™ Full Facepieces 7000 Series to secure 3M™ Breathing Room Assembly 7916 to facepiece.
Special Price
$120.56
Regular Price
$141.84
| UPC | 50051138214260 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126016 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Approved 3M replacement part
- Designed to secure 3M™ Breathing Room Assembly 7916 to 3M Full Facepiece 7800 Series
- Band clamp can extend respiratory equipment service life
- Use can potentially result in respiratory equipment cost savings
- Band clamp maintains original service performance of facepiece
| 3M ID | 7000126016 |
|---|---|
| Keywords | 70070222669,Reusable Respirators,Full Facepiece 7000 Series,Band Clamp 7914,Replacement Part,Safety,Mining & Metallurgy,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | No |
| Maintenance Free | No |
| Product Number | 7914 |
| Product Series | 7000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 40.8 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 53.11506686005498 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.08994860297143005 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.01984160359663898 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 870.4 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 265.5753343002749 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.4497430148571503 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.09920801798319491 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4352.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 0.204 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.045 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.17 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104350.6024019922 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 163.1420740168094 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 29.167157287059304 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.71 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 13.23 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1470 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1470 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 294 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review

