3M™ Automotive Masking Tape, 06545, 18 mm x 55 m, 48 per case
| UPC | 00051131065451 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045438 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Automotive Masking Tape 2308 features a reliable adhesive that is designed for interior and exterior automotive masking tape repair applications, as well as holding, bundling, sealing, and general paint masking.
This general-purpose tape offers medium adhesion and conformability to a variety of surfaces, such as moldings, glass, paper, rubber, plastic, and metal. With a solvent-free adhesive formula, this lift and curl-resistant tape provides a durable hold.
It offers easy application and clean removal without residue and minimal adhesive transfer, and it’s suitable for use for indoor applications, including light-to-medium bundling, masking paper dispensers, wrapping electrical cords, sealing boxes, and more.
Suitable for longer baking cycles, this tape can resist temperature up to 250 ºF (121ºC) for up to 30 minutes.
3M™ Automotive Masking Tape 2308 is the economical choice for all of your general purpose masking needs.
- VERSATILE: Performs well for a variety of general purpose automotive applications
- FLEXIBLE: Conforms to paper, glass, rubber, plastic and metal with medium adhesion
- EASY CLEANUP: Removes easily with minimal adhesive transfer
- RELIABLE STICK: Features a solvent-free adhesive formula that sticks with confidence and resists lifting and curling
- HEAT RESISTANT: Withstands temperatures as high as 250 °F for up to 30 minutes
| 3M ID | 7000045438 |
|---|---|
| Part number | 6545 |
| Keywords | 3m automotive masking tape 06545 18 mm economical sticks general-purpose applications repair paint surfaces glass moldings rubber plastic metal holds sealing crepe-backed easy solvent-free adhesive transfer residue heat resistant indoor dispenser |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Booth Masking, General/Bulk Masking, Jamb Masking |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Natural |
| Product Number | 2308 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.70984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.87007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.87007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 127.006 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.803 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.37 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.37 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.835779734551593 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2800003007105256 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2791140424165424 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.7098425196850394 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.8700787401574805 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.8700787401574805 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 275.889 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 126.604 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.803 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.37 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.37 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1037.4036496104488 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.911168743865776 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.397491672975011 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.017 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 6.31 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.077 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.267 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.267 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | WRAP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 923.7368785546371 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 857.4372624477788 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 388.927 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Item Quantity | 3072 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3072 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


