3M™ Automotive Masking Tape, 03430, 18 mm x 32 m, 24 per case
| UPC | 00051131034303 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119995 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Automotive Masking Tape is designed for general purpose automotive projects on the interior and exterior of the vehicle. Produced with 3M adhesive technology, this brown crepe-backed auto paint masking tape has medium adhesion and resists lifting and curling on a variety of surfaces including moldings, plastic, glass, metal, rubber and painted surfaces. This tape also removes cleanly from automotive surfaces. Application temperatures of 60 to 90°F are recommended, and the tape is heat resistant up to 250°F for up to 30 minutes. This tape is not recommended for extended outdoor exposure.
A Versatile Tape with Many UsesIn addition to automotive masking applications, use this tape for general indoor applications such as light-to-medium duty bundling, wrapping electrical cords and sealing boxes. Write on it to create temporary labels, post signs, or mark boundaries; and when the job is done, remove it without unwanted tearing or slivering. This versatile tape unwinds smoothly from the roll for good control and tears easily by hand.
Benefits of Masking TapeMasking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines and remove easily and cleanly when finished. 3M™ Automotive Masking Tape adheres well, resists solvents or water from the paint and removes cleanly without damaging the surface. The crepe paper backing can conform to curved and irregular surfaces. The tape hand tears for tool-free applications.
How to Judge a Good Masking TapeA masking tape should specify what surfaces it will stick to and the interval over which it will remove cleanly. A very thin or poorly manufactured tape may demonstrate splintering or shredding, either coming off the roll or when being removed after use. This classic crepe paper masking tape is a light tan color for general purpose applications.
- Multi-Use Tape: General Purpose Auto Care Masking Tape For Countless Applications
- USE ON A VARIETY OF SURFACES: Sticks to paper, fiberboard, glass, rubber, plastic, and metal
- DELIVERS GOOD PAINT LINES: Provides clean paint lines
- STRONG TAPE ADHESION: Adheres well to many surfaces
- REMOVES CLEANLY: Easy to remove and without damaging the surface
- GOOD CONFORMABILITY: crepe paper backing can conform to curved and irregular surfaces
- EASY TO UNWIND AND REMOVE: Unwinds smoothly from the roll for good control and tears easily by hand
- Resists solvents or water from paint
- WORKS IN DIFFERENT CONDITIONS: Tape also resists temperatures up to 250°F (121°C) for up to 30 minutes, making it suitable for longer baking cycles
- SAVE TIME AND MONEY: Tape and roll design affords more usable tape per roll vs. lower-priced brands
| 3M ID | 7000119995 |
|---|---|
| Part number | 3430 |
| Keywords | auto masking tape,auto body masking tape,auto paint masking tape,3m auto care performance masking tape,auto grade masking tape,3m 233+ green auto masking tape,3m green auto masking tape,auto painting masking tape,3m 1/2" 233+ green auto masking tape,smart 1 1/2 auto masking tape,automotive auto masking paint paper tape dispenser,auto body masking tape dispenser,auto masking tape 1 1/2,auto masking tape 3/4,auto body masking paper and tape,auto body masking tape 2 inch,auto masking tape and paper,auto masking tape 1 inch,car masking tape,car painting masking tape,masking tape car paint,car pro masking tape,car detail masking tape,3m car masking tape,liquid masking tape for rc cars, masking tape,colored masking tape,masking tape color,masking tape colored,masking tape black,walking tape,masking tape dispenser,masking tape paint,masking tape 3m,masking tape painting,masking tape blue,masking tape white,masking tape for painting,masking tape scotch,masking tape automotive,masking tape art, |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Booth Masking, Dent Prepare, General/Bulk Masking |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Natural |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 1259.8425 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.7086 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 87.916 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 18.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.065892462493586 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.19382160242245697 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1918021681008435 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 312.434 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 87.0 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 457.5821513847752 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.651753732100917 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.603252034420244 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.5039370078740157 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.937007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7498.428 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2110.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2088.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 879.6444261176615 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 828.5853661956439 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 375.84 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 4320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |

