3M™ Automotive Acrylic Plus Attachment Tape 06397, Black, 1.52 mm, 1/2 in x 10 yd, 12 Roll/Case
| UPC | 00051131063976 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126192 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Two Adhesives for Automotive Parts and Paint Systems
Developed specifically for attaching exterior trim and other parts to automotive substrates, 3M™ Automotive Acrylic Plus Attachment Tape 06397 features a thick, durable 1.52 mm acrylic foam core with two different adhesives – one for each side of the application. The liner-side adhesive delivers excellent adhesion to plastic and metal surfaces commonly found in automotive trim and other components. The-non liner-side adhesive provides very high initial and final adhesion for automotive paint surfaces, including scratch- and mar-resistant paint systems. Both adhesives are formulated for very high adhesive build and final adhesion to automotive surfaces.
Thick Foam Core Handles Higher Loads
The thick, 1.52 mm viscoelastic foam core conforms well even to complex geometries. It is engineered for stress relaxation when exposed to high stress loads, and maintains bond-line aesthetics under normal stress loads. The black color of this OEM approved tape helps create sharp bond-lines. Its ½” width makes it suitable for a versatile range of applications. A red, 3M branded liner provides easy one-piece release for efficient application.
Confidence in Your Purchase
The 3M branded liner features a subtle 3M logo-marking to provide evidence to the customer that they are receiving the 3M quality they expect from their purchase. The liner makes 3M tapes easy to identify and difficult to imitate. This proprietary branding technology is designed to help identification of 3M™ Acrylic Foam Tapes.
3M recommends the use of 3M™ Automotive Adhesion Promoter 06396 for tape-to-part adhesion with 3M™ Automotive Acrylic Plus Attachment Tape 06397 on all plastic parts such as RIM, TPO, PPO, PP and PC.
Recommended Applications
Wide body side moldings Bug deflectors Door edge moldings Large claddings Rocker panel moldings Spoilers Roof ditch moldings
Tailgate appliques
Better Science for Better Adhesion from 3M
Since 1925 when a 3M lab assistant invented masking tape, 3M has been applying science to life –developing adhesive products and technologies that help entire industries and individual businesses worldwide. The work that began with a single 3M engineer now spans decades and generations - and all of it goes into each 3M product developed for automotive OEM, like 3M™ Automotive Acrylic Plus Attachment Tape 06397.
- Provides excellent wet-out on surface contours for a strong bond on demanding trim attachment and applications where a thick foam is required
- Features two different adhesives, one for adherence to automotive paint systems and the other for metal and plastic parts
- Conforms well to complex geometries and handles higher loads with its 1.52 mm thick foam core
- Maintains bond-line aesthetics under normal stress loads and creates sharp bond lines with its black color
- Red, 3M-branded liner provides easy one-piece release for efficient application
- Proprietary branding technology helps with identification and guarantees authenticity
- Use of an adhesion promoter recommended for tape-to-part adhesion on plastic parts
- Great for wide body side moldings, bug deflectors, door edge moldings and more
- For plastics like reaction injection molding (RIM) polymer parts, thermoplastic olefin (TPO), polyphenylene oxide (PPO), polypropylene (PP) and polycarbonate (PC)
| 3M ID | 7000126192 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > Acrylic Foam Tapes |
| Application | Automotive Exterior Attachment |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.06 in |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 1.52 mm |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 6397 |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Antenna Housings Body Side Moldings Claddings Fascia Pillars Rocker Panels Roof Ditch Moldings Side Mirrors Sill Plates Step Pads |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 9.45 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.67992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.299212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 176.447 G |
| Base - Metric Height Dimension | 24.003 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.727 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.08 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.3245613735322 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.38899904775735095 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3099919868581564 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.45 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.6799212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.299212598425196 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 873.833 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 140.61 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.003 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.727 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.08 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 748.4801426295766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.099292124336219 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.7191983630588847 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.291338582677165 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12265.392 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.313 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.687 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.236 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 540.13254235295 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 371.99038422978765 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 168.732 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


