3M™ Auto Glass Urethane Windshield Adhesive, 08693, 10.5 fl oz Cartridge, 12 per case
3M™ Auto Glass Urethane Windshield Adhesive is a medium viscosity, one-part, moisture-curing urethane adhesive. This adhesive is formulated to be fast-curing and non-sagging for rapid results and a clean and simple application process. The features of this windshield adhesive produce high-strength material designed to bond and seal vehicle windshields, backlights and sidelights.
Special Price
$17.37
Regular Price
$20.43
| UPC | 00051131086937 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120424 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Auto Glass Urethane Windshield Adhesive is a one-part, moisture-curing urethane adhesive. This medium-viscosity adhesive was formulated to be fast-curing and non-sagging for rapid results and simple application. Fully cured in just 24 hours, it produces a high-strength material that permanently bonds and seals vehicle windshields, backlights, and sidelights. Fast results, reliable bonds, and versatile application make 3M™ Auto Glass Urethane Windshield Adhesive an excellent choice for most auto glass installations.
- FAST-CURING: Adhesive produces rapid results
- MEDIUM-VISCOSITY FORMULA: Non-sag urethane adhesive for easy and clean application
- HIGH-BOND STRENGTH: Designed for windshield bonding and stationary glass attachment
- MULTIPLE APPLICATIONS: Adhesive properties meet many application demands and strength requirements
- PACKAGING VERSATILITY: Designed to work with either manual or powered caulking guns
| 3M ID | 7000120424 |
|---|---|
| Part number | 8693 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Windshield Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.85 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.649606299 |
| Base - Metric Gross Weight | 415.037 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.479 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.73 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 44.55313044484357 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9149999591042504 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8164996249826689 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.85 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6496062992125986 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 730.095 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 370.358 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.479 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.73 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 501.57465669262047 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.59851961354641 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.79734293149596 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.723622047244094 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.18779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8219.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.261 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.444 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.698 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.797 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88118.28647279342 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2018.4620830372432 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1489.295333605369 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.74015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.444 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 675.533 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.111 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1824 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1824 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |
Write Your Own Review


