3M™ Aura™ Particulate Respirator 9210+, N95, 240 ea/Case
| UPC | 50638060433466 |
|---|---|
| 3M ID | 7100266132 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Aura Particulate Respirator 9210+ is a breakthrough in comfort and convenience. This three-panel, flat-fold disposable respirator with its innovative design helps provide comfortable, reliable worker protection against non-oil based particles. Soft inner materials. Compatible with a variety of eyewear. Adjustable noseclip helps provide a custom secure seal. Innovative chin tab designed for ease of positioning, donning and adjustment. The lightweight, three-panel designed disposable N95 particulate respirator helps provide quality, reliable, and convenient worker respiratory protection. 3M uses a variety of innovative technologies and features to help you meet your respiratory protection and comfort needs. 3M`s proprietary filter media, 3M Advanced electret media, filters dust and other particles, while allowing for easy breathing. The soft inner material provides added comfort while the soft nose foam and adjustable nose clip help provide a custom seal. Braided headbands provide comfort and help minimize pulling of hair. Unique features to the Aura Series particulate respirators include: sculpted nose panel that follows the contours of your nose allowing more room for eyewear, embossed top panel that is designed to help reduce the fogging of eyewear from warm, moist exhaled air, and innovative chin tab designed for ease of positioning, donning, and adjustment. These features are designed to enhance user comfort and help increase wearability. The unique three-panel flat fold design is collapse resistant and its individual packaging allows for easy storage prior to use. Suggested applications: smoke inhalation, grinding, sanding, sweeping, bagging and other dusty or arid operations. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910.134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94.4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U.S.A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- NIOSH APPROVED: N95 for at least 95% filtration efficiency against certain non-oil based particles like dust and smoke.
- REDUCED EYEWEAR FOGGING: Designed to direct exhaled air away from the nose panel, helping reduce eyewear fogging
- COMFORTABLE: Braided headbands help keep respirator securely in place and minimize pulling of hair
- LOW PROFILE DESIGN: Curved low profile design conforms well to nose and eye contours, allowing more room for eyewear
- INDIVIDUALLY PACKAGED: Flat fold design provides convenient storage and portability
- APPLICATIONS: Grinding, sanding, sweeping, sawing, bagging, or other dusty operations as well as wildfire smoke inhalation
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100266132 |
|---|---|
| Part number | 37192 |
| Keywords | 3M, 3M Aura Particulate Respirators, 3M 9200+ Series, N95 Respirator, Disposable Respirator, Respiratory Protection, Non-Oil Based Particulates, Filtration Efficiency, NIOSH Approved, Comfortable Respirator, Adjustable Noseclip, Secure Seal Respirator, Collapsible Respirator, Eyewear Compatible Respirator, Cool Flow Valve, Personal Safety, Construction Safety, Dust Protection, Emergency Preparedness, Pandemic Stockpiling, Airborne Contaminants, Soft Nose Foam, Braided Headbands, Easy Breathing Filter Media, Flat Fold Design, Grinding Respirator, Sanding Respirator, Sweeping Respirator, Bagging Respirator, Workplace Safety, OSHA Compliance, CSA Standards |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Exhalation Valve | No |
| Features | Braided Comfort Strap Individually Wrapped Stapled Headband |
| Hazard Type | Asbestos Fibres Mold Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| Material | Non-woven |
| Organic Vapor Reduction | No |
| Product Color | White |
| Product Number | 37192 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Processing of Minerals Textile Operations |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Flat Fold |
| Respirator Size | Standard |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Strap Attachment Type | Stapled |
| Strap Material | Braided Elastic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Aura™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 9.979 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 16.776037489082853 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.021999929143428933 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.021999929143428933 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 274.91 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.979 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 260.2860402571199 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6729985339039103 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4399985828685787 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.26771653543307 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.40984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.3456692913385826 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4265.324 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 199.58 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 23.901 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.498 CM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4026.2593714163804 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.699998635338597 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.279982994422944 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 65978.57 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3946.253 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2394.96 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 44.45 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.212 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.162 CM |
| Shipper - Item Quantity | 240 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 240 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80368.27097276242 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 174.99853447711212 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 84.47893424662324 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.317 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.319 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 101.295 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


