3M™ Aura™ Particulate Respirator 9205+, N95, 440 ea/Case
| UPC | 00638060430613 |
|---|---|
| 3M ID | 7100232940 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Particulate Respirator 9205+, N95 is a disposable particulate respirator that is designed to help provide reliable respiratory protection of at least 95 percent filtration efficiency against certain non-oil based particles. The lightweight, three-panel designed respirator helps provide quality, reliable, and convenient worker respiratory protection. 3M uses a variety of innovative technologies and features to help you meet your respiratory protection and comfort needs. 3M`s proprietary filter media, 3M™ Advanced Electret Media, filters dust and other particles, while allowing for easy breathing. The soft inner material provides added comfort while the soft nose foam and adjustable nose clip help provide a custom seal. Unique features to the Aura Series Particulate Respirators include: sculpted nose panel that follows the contours of your nose allowing more room for eyewear, embossed top panel that is designed to help reduce the fogging of eyewear from warm, moist exhaled air, and innovative chin tab designed for ease of positioning, donning, and adjustment. The unique three-panel flat fold design is collapse resistant and its individual packaging allows for easy storage prior to use. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910.134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94.4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U.S.A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- NIOSH APPROVED: N95 for at least 95% filtration efficiency against certain non-oil based particles like dust
- REDUCED EYEWEAR FOGGING: Embossed top panel designed to help reduce the fogging of eyewear from warm, moist exhaled air
- COMFORTABLE: Soft inner material provides added comfort while the soft nose foam and adjustable nose clip help provide a custom seal
- LOW PROFILE DESIGN: Sculpted nose panel that follows the contours of your nose allowing more room for eyewear
- EASY POSITIONING: Innovative chin tab designed for ease of positioning, donning, and adjustment
- INDIVIDUALLY PACKAGED and flat fold design provides convenient storage and portability
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100232940 |
|---|---|
| Keywords | disposable respirator |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Exhalation Valve | No |
| Product Number | 9205+ BULK |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Agricultural Production Airborne Biological Particles Assembly & Mechanical Bagging Cleaning Construction Dry Chemical Handling Emergency & Pandemic Preparedness Foundry Operation Grinding Metal Repair Paper Processing Processing of Minerals Sanding Textile Operations |
| Recommended Industry | Construction General Manufacturing Industrial Maintenance Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Flat Fold |
| Respirator Size | Standard |
| Strap Attachment Type | Stapled |
| Strap Material | Polyisoprene |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Aura™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.606692913 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.7 |
| Base - Metric Gross Weight | 11.339 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 24.401 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.398 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 17.772372158917545 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.02499821590914327 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.022046226218487758 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.606692913385826 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.7 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 291.237 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 10.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 24.401 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.398 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5840.682626247142 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.567043973865786 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.700339536134614 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.73228346456693 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.866141732283463 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 95711.64 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6607.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4400.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 60.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 53.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 440 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 440 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 440 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 268.96395986555063 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 155.20543257815382 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 70.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 7040 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7040 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


