3M™ Aura™ Particulate Respirator 9205+, N95, 240 ea/Case
| UPC | 00638060430606 |
|---|---|
| 3M ID | 7100232219 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Particulate Respirator 9205+, N95 is a disposable particulate respirator that is designed to help provide reliable respiratory protection of at least 95 percent filtration efficiency against certain non-oil based particles. The lightweight, three-panel designed respirator helps provide quality, reliable, and convenient worker respiratory protection. 3M uses a variety of innovative technologies and features to help you meet your respiratory protection and comfort needs. 3M`s proprietary filter media, 3M™ Advanced Electret Media, filters dust and other particles, while allowing for easy breathing. The soft inner material provides added comfort while the soft nose foam and adjustable nose clip help provide a custom seal. Unique features to the Aura Series Particulate Respirators include: sculpted nose panel that follows the contours of your nose allowing more room for eyewear, embossed top panel that is designed to help reduce the fogging of eyewear from warm, moist exhaled air, and innovative chin tab designed for ease of positioning, donning, and adjustment. The unique three-panel flat fold design is collapse resistant and its individual packaging allows for easy storage prior to use. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910.134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94.4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U.S.A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- NIOSH APPROVED: N95 for at least 95% filtration efficiency against certain non-oil based particles like dust
- REDUCED EYEWEAR FOGGING: Embossed top panel designed to help reduce the fogging of eyewear from warm, moist exhaled air
- COMFORTABLE: Soft inner material provides added comfort while the soft nose foam and adjustable nose clip help provide a custom seal
- LOW PROFILE DESIGN: Sculpted nose panel that follows the contours of your nose allowing more room for eyewear
- EASY POSITIONING: Innovative chin tab designed for ease of positioning, donning, and adjustment
- INDIVIDUALLY PACKAGED and flat fold design provides convenient storage and portability
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100232219 |
|---|---|
| Keywords | disposable respirator |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Exhalation Valve | No |
| Hazard Type | Particulate |
| Product Color | White |
| Product Number | 9205+ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Agricultural Production Airborne Biological Particles Assembly & Mechanical Bagging Cleaning Construction Dry Chemical Handling Foundry Operation Grinding Metal Repair Paper Processing Processing of Minerals Sanding Textile Operations |
| Recommended Industry | Construction General Manufacturing Industrial Maintenance Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Flat Fold |
| Respirator Size | Standard |
| Strap Attachment Type | Stapled |
| Strap Material | Polyisoprene |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Aura™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 16.443 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 16.812041498098743 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03625060977105942 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.022046226218487758 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 275.5 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 260.33644586974214 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6730712864504312 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.44092452436975516 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.26771653543307 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.409448818897637 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.3464566929133857 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4266.15 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 200.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 23.9 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.5 CM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4034.882636694407 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.700102252601823 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.291094292437062 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.519685039370078 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 66119.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3946.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2400.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 44.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 240 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 240 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 174.1651871260533 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 84.657508678993 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


