3M™ ATG Adhesive Transfer Tape 987, Clear, 3/4 in x 60 yd, 1.7 mil, (12 Roll/Carton) 48 Roll/Case
| UPC | 00021200314902 |
|---|---|
| 3M ID | 7000125268 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Offers Quick Adhesion and Good UV Resistance
Designed for general purpose applications, 3M™ ATG Adhesive Transfer Tape 987 bonds a wide variety of materials, including metals, glass, wood, papers, paints and many plastics. It offers high adhesion that creates a permanent bond, good solvent resistance and good UV resistance.
Recommended Applications
Bond mat board in picture frames and dust covers Menus, invitations, table tents, cards General purpose print attachment
Point of purchase, promotional displays and inserts
Aggressive 3M™ Adhesive 400 Offers Consistently Strong Bond
3M™ ATG Adhesive Transfer Tape 987 features 3M™ Adhesive 400, a medium-firm pressure sensitive acrylic adhesive system. It features an excellent balance of high initial adhesion with good holding power. The formulation gives 3M™ Adhesive 400 a consistently strong bond across a wide range of temperatures, from -60°F/-51°C to 250°F/121°C.
Understanding the Scotch® ATG System
Scotch® ATG system has proven to be the go-to adhesive solution since the early 1970s. For light and heavy industrial applications, the Scotch® ATG Adhesive Applicators are convenient, reliable, versatile tools capable of attaching a wide range of materials. With no cure time, the adhesive instantly bonds long, large and small surfaces. As a portable, hand-held solution, it can apply tape to any shape or form, even from an uncomfortable position, while allowing your free hand to hold the part.
With Scotch® ATG Applicators, a touch of the finger triggers a quick, controlled application of Scotch® ATG Transfer Tape at the same time as the liner rewinds into the applicator. There is no mess and no cleanup. 3M advanced acrylic adhesive bonds on contact and is formulated with a choice of properties including high temperature resistance, acid free, general purpose and high initial adhesion.
The ATG system is a cost effective and more productive replacement to many double-sided tapes, tape applicators, as well as adhesive dots, staples and liquid adhesives. This applicator allows the ATG liner to rewind into the applicator as the adhesive is applied for hassle-free operation that eliminates messes and clean-up.
- Bonds on contact to paper stocks and other lightweight materials
- Transparent adhesive ideal for print assembly, paper crafting and picture framing applications
- Offers good solvent, humidity, moisture and UV resistance
- Adheres well to smooth and moderately textured surfaces
- Easily conforms to curves and contours
| 3M ID | 7000125268 |
|---|---|
| Part number | 987 |
| Keywords | 3M, ATG Adhesive Transfer Tape, adhesive tape, transparent adhesive, print assembly, paper crafting, picture framing, solvent resistance, UV resistance, moisture resistance, humidity resistance, lightweight materials, flexible plastics, foam board, reverse wound, Scotch ATG Applicator, high adhesion, permanent bond, mat board bonding, picture frame adhesives, general purpose print attachment, promotional displays, 3M Adhesive 400, pressure sensitive acrylic adhesive, high initial adhesion, temperature resistance, scotch ATG system, hand-held adhesive applicator, industrial applications, no cure time adhesive, double-sided tape replacement, adhesive dots alternative, staples replacement, liquid adhesives alternative, automotive adhesives, electronics adhesives, manufacturing adhesives, transportation adhesives, bonding and assembly, building maintenance, woodworking adhesives. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 987 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 60.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 0.75 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 166.77 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.019 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 22.771559322646205 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3676649146457203 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3260526626583247 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 373.159 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 147.895 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 209.12605211037194 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 4.065324114689143 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.913205153781577 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.68503937007874 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.37007874015748 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3426.962 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.775 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.119 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.238 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.121 M |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1093.0338100833683 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.64800408789945 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.65061599250446 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.433070866141732 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.354330708661417 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.118110236220472 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17911.615 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.005 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.099 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.265 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.263 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.257 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1179.473102689095 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1001.6328096524198 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 454.333 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3072 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3072 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

