3M™ ASJ Facing Tape 2C105, White, 72 mm x 45.7 m, 16 Rolls/Case
| UPC | 00051128959978 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043842 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ ASJ Facing Tape 2C105 is a 7.5 mil, reinforced tape with a conformable, pressure-sensitive backing that can conform to duct piping systems. It can be used as a closure on traditional all service jacket (ASJ) faced duct piping and as a vapor seal on traditional ASJ-faced duct board and pipe insulation.
The backing is made with a white kraft, scrim, and foil laminate that is coated with a cold-weather acrylic adhesive, making it easy to mold around irregular and curved surfaces, with excellent performance in a range of temperatures.
This UL723 classified tape is easy to install by hand without special tools or application methods. It also maintains its adhesive strength and is puncture, tear, humidity and mold resistant. Facing meets ASTM C1136, type I, II, III and IV.
For a durable, easy application that excels in the most demanding conditions, use 3M™ ASJ Facing Tape 2C105.
- SEALING: Offers excellent vapor sealing on ASJ-faced duct board and pipe insulation through its kraft, scrim, and foil laminate backing
- COLD WEATHER ADHESION: Performs well in temperatures as low as -40 °F due to its specifically designed acrylic adhesive
- STRONG: Maintains adhesive strength and effectiveness through its mold inhibitor
- DURABILITY: Long lasting and highly resistant to punctures and tears in a variety of applications and environments
- CONFORMABLE: Conforms well to curved or irregular surfaces
- SIMPLE INSTALLATION: Easy to install without special tools or application methods
- EFFICIENT: Offers quick and easy removal from roll with its heavy-duty liner
- UL723 CLASSIFIED: UL723 classified
| 3M ID | 7100043842 |
|---|---|
| Keywords | 3m asj facing tape 2C105 white 72 mm kraft pressure-sensitive cold weather acrylic adhesive low temperature humidity mold inhibitor flexible irregular curved surface vapor insulation piping seal durable easy liner remove puncture tear resistant |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 6.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 2C105 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.125 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.12480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.998 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 155.575 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 155.57 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 112.5432841416864 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.2002133766050784 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.1561209241681025 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.125 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.124803149606299 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1844.254 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.978 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 155.575 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 155.57 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2449.7917991898976 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 35.60002563535185 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 34.494407390494686 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 40144.895 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 16147.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 15646.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76828.89381526795 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 996.4894250756466 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 931.3494404678809 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.259 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 422.453 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

