3M™ Antistatic Utility Tape Dispenser 620, with base, 1/Case
3M™ Anti Static Utility Tape Dispenser 620 is suitable for use in ESD protected areas. This dispenser features a strong, cast iron base and minimizes floor space requirements.
Special Price
$627.70
Regular Price
$738.48
| UPC | 00054007958987 |
|---|---|
| 3M ID | 7100049758 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape Dispenser 620 is made of static dissipative and conductive material that eliminates various problems. This dispenser increases productivity with the incorporated manual operation. It has a high strength, stainless steel blade that has the ability to easily cut the tapes.
- Suitable for use in ESD protected areas
- Minimizes problems with static-dissipative and conductive material construction
- Minimizes floor space requirements
- Stainless-steel blade easily cuts the tape with maximum strength
| 3M ID | 7100049758 |
|---|---|
| Part number | 620-DISPENSER |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 1.0 in |
| Tape Width (Metric) | 25.4 mm |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.769 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.17271 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.238 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.137 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 342.2353143918886 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 8.309222661748036 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 8.009393985176603 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5608.232 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.633 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 342.2353143918886 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.309222661748036 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.009393985176603 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5608.232 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.769 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.633 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.173 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.137 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1924.6355488739812 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1826.1418286202654 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 828.324 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 228 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 228 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 228 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |
Write Your Own Review


