3M™ Antistatic Utility Tape 40, Clear, 3 in X 72 yds, 3-in plastic core, Mini-Case
3M™ Tape 40 is an anti static utility tape that is suitable for use in static sensitive areas. It withstands temperatures up to 130°C (266°F)
Special Price
$163.70
Regular Price
$192.59
| UPC | 00051138944759 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398929 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Anti Static Electronic Tape 40 has a 0.025 mm (1 mil) thick polyester film backing and offers optimized adherence with an anti static, conductive polymer, acrylic adhesive. It features a compact design and offers a multitude of applications in manufacturing. It is designed to prevent ESD damage to various sensitive electronic equipment in manufacturing environments. It comes on a plastic core, which eliminates the contamination of dirt in clean work areas. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Offers firm adherence with an anti-static, conductive polymer, acrylic adhesive
- Prevents ESD damage to sensitive electronic equipment in manufacturing environments
- Ideal for use in static-sensitive areas
- Withstands temperatures up to 130°C (266°F)
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010398929 |
|---|---|
| Part number | 40 3"X72YD PLS |
| Keywords | Anti-Static Electronic Tape 40, Tape 40, Anti-Static Electronic Tape, Anti-Static Tape, static sensitive tape, utility tape, anti static utility tape, Utilities Tape, Static Tape, Electronic Tape 40 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyester Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 370.585 G |
| Base - Metric Height Dimension | 107.95 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 54.18908475612227 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.8170000743178286 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.8170000743178286 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.888 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 370.585 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 107.95 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 969.8906405686827 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.29899949595713 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.2680002972713145 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15893.66 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1496.401 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1482.34 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96264.0043390323 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 281.99989342854246 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 245.09891998403765 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1577484.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 111.175 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.285 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


