3M™ Antistatic Utility Tape 40, 3/4 in x 36 yd (19.05 mm x 33 m), 60 Rolls/Case
3M™ Tape 40 is an anti static utility tape that is suitable for use in static sensitive areas. It withstands temperatures up to 130°C (266°F)
Special Price
$19.55
Regular Price
$23.00
| UPC | 00051138465056 |
|---|---|
| 3M ID | 7010350148 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Anti Static Electronic Tape 40 has a 0.025 mm (1 mil) thick polyester film backing and offers optimized adherence with an anti static, conductive polymer, acrylic adhesive. It features a compact design and offers a multitude of applications in manufacturing. It is designed to prevent ESD damage to various sensitive electronic equipment in manufacturing environments. It comes on a plastic core, which eliminates the contamination of dirt in clean work areas. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Offers firm adherence with an anti-static, conductive polymer, acrylic adhesive
- Prevents ESD damage to sensitive electronic equipment in manufacturing environments
- Ideal for use in static-sensitive areas
- Withstands temperatures up to 130°C (266°F)
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010350148 |
|---|---|
| Part number | 40-3/4"X36YD |
| Keywords | Anti-Static Electronic Tape 40, Tape 40, Anti-Static Electronic Tape, Anti-Static Tape, static sensitive tape, utility tape, anti static utility tape, Utilities Tape, Static Tape, Electronic Tape 40 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyester Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 46.266 G |
| Base - Metric Height Dimension | 96.088 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 96.09 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.740178960672882 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10199907022245547 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.10207402739159832 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.782992125984252 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.7830708661417325 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.176 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 46.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 96.088 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 96.09 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1513.9685791182605 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.186171076907665 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.124441643495899 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24809.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.806 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.778 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 257.94084675630677 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 220.47989916585237 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 100.008 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

