3M™ Antistatic Utility Tape 40, 25 mm x 66 m, 9 Rolls/Case
3M™ Tape 40 is an anti static utility tape that is suitable for use in static sensitive areas. It withstands temperatures up to 130°C (266°F)
Special Price
$47.87
Regular Price
$56.32
| UPC | 00076308622800 |
|---|---|
| 3M ID | 7100033533 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Anti Static Electronic Tape 40 has a 0.025 mm (1 mil) thick polyester film backing and offers optimized adherence with an anti static, conductive polymer, acrylic adhesive. It features a compact design and offers a multitude of applications in manufacturing. It is designed to prevent ESD damage to various sensitive electronic equipment in manufacturing environments. It comes on a plastic core, which eliminates the contamination of dirt in clean work areas. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Offers firm adherence with an anti-static, conductive polymer, acrylic adhesive
- Prevents ESD damage to sensitive electronic equipment in manufacturing environments
- Ideal for use in static-sensitive areas
- Withstands temperatures up to 130°C (266°F)
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100033533 |
|---|---|
| Part number | 40CLEARMC925MMX66M |
| Keywords | Anti-Static Electronic Tape 40, Tape 40, Anti-Static Electronic Tape, Anti-Static Tape, static sensitive tape, utility tape, anti static utility tape, Utilities Tape, Static Tape, Electronic Tape 40 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyester Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.056 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 255.44 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 82.74996668103573 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5631488025250513 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2744755164201726 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1356.029 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 124.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.0684274076303355 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.4713819590924775 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.299 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.121 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98248.22799251898 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 551.155655462194 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 247.02796477815534 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.61 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 112.05 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review

