3M™ Antistatic Utility Tape 40, 24 inch X 72 yd log, 3 inch plastic core, Clear, 1 Roll/Case
3M™ Tape 40 is an anti static utility tape that is suitable for use in static sensitive areas. It withstands temperatures up to 130°C (266°F)
Special Price
$993.58
Regular Price
$1,168.92
| UPC | 00051138477806 |
|---|---|
| 3M ID | 7000006115 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Anti Static Electronic Tape 40 has a 0.025 mm (1 mil) thick polyester film backing and offers optimized adherence with an anti static, conductive polymer, acrylic adhesive. It features a compact design and offers a multitude of applications in manufacturing. It is designed to prevent ESD damage to various sensitive electronic equipment in manufacturing environments. It comes on a plastic core, which eliminates the contamination of dirt in clean work areas. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Offers firm adherence with an anti-static, conductive polymer, acrylic adhesive
- Prevents ESD damage to sensitive electronic equipment in manufacturing environments
- Ideal for use in static-sensitive areas
- Withstands temperatures up to 130°C (266°F)
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000006115 |
|---|---|
| Part number | 40 LOG 24" X 72YD |
| Keywords | Anti-Static Electronic Tape 40, Tape 40, Anti-Static Electronic Tape, Anti-Static Tape, static sensitive tape, utility tape, anti static utility tape, Utilities Tape, Static Tape, Electronic Tape 40 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyester Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.056 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 2.0 Year |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 4.082 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 65.836 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.609 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1285.4439330925907 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 8.999269542386703 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.946765881445493 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 21064.652 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.151 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1285.4439330925907 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.999269542386703 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.946765881445493 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 29.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21064.652 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.082 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.151 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 74.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 575.4065043025305 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 416.80595288672953 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 189.06 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review

