3M™ Anisotropic Conductive Film Adhesive 7303, 8 mm x 35 m Roll, 2 rolls/Case, Bulk
3M™ ACF 7303 is an epoxy/acrylate-blend adhesive system filled with 43 micron silver-coated glass beads. It is slightly tacky at room temperature and cures at modest bonding temperature and pressure.
Special Price
$569.27
Regular Price
$669.73
| UPC | 00048011573687 |
|---|---|
| 3M ID | 7010312589 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The unbonded film is slightly tacky at room temperature and consists of a thermosetting epoxy/acrylate adhesive matrix randomly loaded with conductive particles. These particles allow interconnection of circuit lines through the adhesive thickness, but are spaced far enough apart for the product to be electrically insulating in the plane of the adhesive. Hard conductive particles are preferred for copper traces, as they embed into traces for good electrical performance. 3M™ ACF 7303 may be used to bond a flexible printed circuit to another flexible printed circuit or to a printed circuit board. Standard Lead Time: 14 Calendar Days
- Heat cure
- Thermo-set low temperature cure
- Tacky at room temperature
- Good thermal stability
- Reworkable
- Frozen storage
| 3M ID | 7010312589 |
|---|---|
| Part number | 7303 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 61.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.9 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 16.2 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.993770208012858 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.13602521576806947 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12301794229916169 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.3543307086614173 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.377952755905512 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.519685039370079 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 278.478 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 55.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.9 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 16.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 787.4351378624017 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.800108013280735 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.075448557479042 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.858267716535433 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 12.204724409448819 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.283464566929134 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 12903.75 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1395.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 22.5 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 31.0 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 18.5 CM |
| Inner - Item Quantity | 25 |
| Inner - Total Unit Quantity | 25 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 10249.627999256 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.569893162003584 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.150897114958084 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 19.094488188976378 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.346456692913385 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 22.992125984251967 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 167961.31 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6155.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2790.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 48.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 59.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 58.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87626.43509538988 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 85.98028225210226 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 24.603588459832338 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1435940.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 11.16 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 2 |
Write Your Own Review


