3M™ Anisotropic Conductive Film Adhesive 7303, 5 mm x 35 m, 25 Rolls/Inner, 50 Rolls/Carton
3M™ ACF 7303 is an epoxy/acrylate-blend adhesive system filled with 43 micron silver-coated glass beads. It is slightly tacky at room temperature and cures at modest bonding temperature and pressure.
Special Price
$544.47
Regular Price
$640.55
| UPC | 00051115239014 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001336 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The unbonded film is slightly tacky at room temperature and consists of a thermosetting epoxy/acrylate adhesive matrix randomly loaded with conductive particles. These particles allow interconnection of circuit lines through the adhesive thickness, but are spaced far enough apart for the product to be electrically insulating in the plane of the adhesive. Hard conductive particles are preferred for copper traces, as they embed into traces for good electrical performance. 3M™ ACF 7303 may be used to bond a flexible printed circuit to another flexible printed circuit or to a printed circuit board. Standard Lead Time: 14 Calendar Days
- Heat cure
- Thermo-set low temperature cure
- Tacky at room temperature
- Good thermal stability
- Reworkable
- Frozen storage
| 3M ID | 7000001336 |
|---|---|
| Part number | 7303 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.196850394 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.385826772 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.385826772 |
| Base - Metric Gross Weight | 240.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.5 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.6 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.6 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 2.2566580566231997 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5291094292437062 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08289381058151397 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.1968503937007874 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.3858267716535435 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.3858267716535435 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 36.98 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 37.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.5 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.6 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.6 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


