3M™ Anisotropic Conductive Film Adhesive 7303, 3 mm x 35 m Roll, 100 Rolls/Case
3M™ ACF 7303 is an epoxy/acrylate-blend adhesive system filled with 43 micron silver-coated glass beads. It is slightly tacky at room temperature and cures at modest bonding temperature and pressure.
Special Price
$326.68
Regular Price
$384.32
| UPC | 00051115524363 |
|---|---|
| 3M ID | 7010373975 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The unbonded film is slightly tacky at room temperature and consists of a thermosetting epoxy/acrylate adhesive matrix randomly loaded with conductive particles. These particles allow interconnection of circuit lines through the adhesive thickness, but are spaced far enough apart for the product to be electrically insulating in the plane of the adhesive. Hard conductive particles are preferred for copper traces, as they embed into traces for good electrical performance. 3M™ ACF 7303 may be used to bond a flexible printed circuit to another flexible printed circuit or to a printed circuit board. Standard Lead Time: 14 Calendar Days
- Heat cure
- Thermo-set low temperature cure
- Tacky at room temperature
- Good thermal stability
- Reworkable
- Frozen storage
| 3M ID | 7010373975 |
|---|---|
| Part number | 7303 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 338.912 G |
| Base - Metric Length Dimension | 35.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 3.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 102.49627389018558 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7471730620160123 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.707904323875642 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1679.613 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 321.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 3.3747961196709797 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4160291100134688 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.415808647751284 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.11771653543307087 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.354330708661418 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.354330708661418 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 55.303 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 642.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.299 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.6 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.6 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Unit | BAG |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 805.1228700882599 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 35.77441128474008 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 35.3952161937821 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.818897637795276 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 12.204724409448819 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.480314960629921 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 13193.6 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 16055.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 22.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 31.0 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 19.0 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 10249.627999256 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 74.71686527707686 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 70.7904323875642 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 19.094488188976378 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.346456692913385 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 22.992125984251967 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 167961.31 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 33.891 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 32.11 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 48.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 59.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 58.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


